Felelős állattartás szabályai
1. Felelősség:
Csak akkor vegyünk magunkhoz házi kedvencet, ha pontosan átgondoltuk az ezzelkapcsolatos felelősséget, kötelezettségeket, ha úgy tetszik, terheket is. Aki felelősengondolkodik, csak olyan állatot választ maga mellé, amelynek meg tudja teremteni amegfelelő életfeltételeket. Legyünk tehát tudatában annak, hogy egy életre választunk. Az ő életére.
2. Szeretet:
Ez a szeretet azonban legyen kölcsönös: nyújtsunk legalább ugyanannyit belőlekedvencünknek, mint amennyit tőle elvárunk és kapunk. Sohase töltsük ki mérgünket,rosszkedvünket rajta, nem tehet semmiről, nem is érti, hogy miért viselkedünk így.
3. Táplálás:
Egyetlen gyógyszer sem képes oly sok betegséget megelőzni, mint a helyesösszetételű, kiegyensúlyozott táplálék. Tartsuk tehát be kedvenceinknél is a táplálásiszabályokat és követelményeket. Mindig azonos időben, a fajtájuknak legmegfelelőbb eledeltadjuk nekik. Vizes táluk sem száradhat ki, a szomjúságtól az állat ugyanúgy szenved, mintgazdája.
4. Mozgásigény:
Az egyes fajták mozgásigénye eltérő, de függ az adott állat életkorától is. Alakásban tartott kedvelt kisállatoknak (hörcsög, madár, hal, hüllő) is van mozgásigényük. Eztszem előtt tartva mindig az állatok számának és méretének megfelelő méretű elhelyezéstalakítsunk ki!
5. Egészség:
Óvnunk kell kedvenceinket a fajtájukra veszélyes bajoktól. Gondoljunk arra is,hogy akkor is lehet valami bajuk, ha nem panaszkodnak. Ezért évente legalább egyszer ellenőriztessük kedvencünk egészségét az állatorvossal.
6. Utódok:
Nemcsak kedvencünkért, de születendő utódaiért is felelősek vagyunk. Ezért csakakkor fedeztessük kedvencünket, ha bizonyosak vagyunk abban, hogy az utódoknak ugyanolyan felelős gazdát tudunk találni, mint amilyenek mi vagyunk.
7. Környezet:
A felelős állattartásnak az a lényege, hogy társállat és gazdája úgy tudjanakharmonikusan együtt élni, hogy ebben a kapcsolatban ember és állat is jól érezze magát, smindez összhangban legyen környezetükkel. Legyünk tehát mindig tekintettel környezetünkre.Ez a szeretet azonban legyen kölcsönös: nyújtsunk legalább ugyanannyit belőlekedvencünknek, mint amennyit tőle elvárunk és kapunk. Sohase töltsük ki mérgünket,rosszkedvünket rajta, nem tehet semmiről, nem is érti, hogy miért viselkedünk így. |